غیرقانونی بودن فعالیت بیمه آتیه سازان حافظ

بعد از 10 سال فعالیت اعلام شد: غیرقانونی بودن فعالیت بیمه آتیه سازان حافظ فراسو نیوز: معاون نظارت بیمه مرکزی با اشاره به درخواست این شرکت از بیمه آتیه سازان حافظ برای دریافت مجوز و حتی شکایت به مراجع قانونی گفت: تاکنون این شرکت با بیان دلایلی که فاقد ارزش قانونی است از این امر خودداری کرده‌ و فعالیت آن غیرقانونی است.

 

به گزارش فراسو نیوز به نقل از فارس، طی ماه‌های اخیر موضوع عدم مجوز فعالیت شرکت بیمه آتیه سازان حافظ که از 10 سال پیش برای ارائه خدمات بیمه‌های تکمیلی درمان تأسیس شده در صنعت بیمه کشور باز در حال تکرار است. چرا که این شرکت با برنده شدن در مناقصه بیمه تکمیلی بازنشستگان کشور که در سال‌های اخیر در اختیار بیمه دانا قرار داشت در حال دریافت حق بیمه و ارائه خدمات به بازنشستگان کشور است.

با توجه به این که این شرکت هنوز از جانب بیمه مرکزی در این چند سال مجوز فعالیت دریافت نکرده است این سئوال به وجود می‌آید که صندوق بازنشستگی کشوری بر اساس چه ضمانت‌نامه‌ای به انعقاد قرارداد با این شرکت بیمه‌ای پرداخته است.
رحیم مصدق معاونت نظارت بیمه مرکزی در این خصوص ضمن تأکید براینکه فعالیت شرکت آتیه سازان حافظ از نظر بیمه مرکزی در حوزه بیمه‌گری فاقد مجوز است، گفت: بیمه مرکزی در این چند سال به کرات از این شرکت برای دریافت مجوز، نامه‌هایی را ارسال و حتی شکایاتی را هم به مراجع قانونی از این شرکت به عمل آورده اما تاکنون این شرکت با بیان دلایلی که به نظر ما فاقد ارزش قانونی از این امر ممانعت کرده‌ است.
معاون نظارت بیمه مرکزی در خصوص قرارداد اخیر این شرکت بیمه با صندوق بازنشستگان کشور، گفت: بیمه مرکزی از سال‌های قبل به این سازمان اعلام کرده بود که شرکت مذکور فاقد مجوز قانونی است اما این سازمان به انعقاد قرارداد با این شرکت اقدام کرده است.
به گفته این مقام مسئول، بیمه مرکزی امیدوار است مسئولان سازمان بازنشستگی که بخشی از حق بیمه مربوط به بیمه شدگان را از بودجه عمومی و بخشی دیگر را از حقوق بازنشستگان تأمین می‌کند به این نکته توجه کند که این شرکت فاقد مجوز قانونی است. البته در این راستا بیمه مرکزی تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از فعالیت این شرکت‌هایی که فاقد مجوز بیمه‌گری هستند را انجام خواهد داد.
وی در خصوص ادله این شرکت بیمه که فعالیت آن زیر مجموعه بیمه مرکزی قرار ندارد، افزود: بیمه دارای تعریف است به این صورت که در مقرارت بیمه هر کسی که مبلغی از فردی دریافت و متعهد پرداخت هزینه‌ها و یا جبران خسارت هایی می‌شود مشمول تعریف بیمه‌گری قرار داشته و باید از مراجع مربوطه برای فعالیت خود مجوز دریافت کند.
مصدق در رابطه با برخورد بیمه مرکزی با شرکت‌های بیمه بدون مجوز که اقدام به دریافت حق بیمه‌ از مردم می‌کنند، اظهار داشت: انجام فعالیت‌های بیمه‌گری در حوزه بیمه‌های بازرگانی براساس قانون منوط به دریافت مجوزهای قانونی از بیمه مرکزی است.
وی ضمن تأکید براینکه اگر حضور شرکت‌های بیمه در کشور ضابطه‌مند نباشد هر کس اقدام به تأسیس شرکت بیمه کرده و حقوق مردم را مورد تضییع قرار خواهد داد، گفت: شرکت‌های بیمه برای انجام وظایف و تعهدات خود باید یکسری اصول و ضوابط فنی و حرفه‌ای از جمله بخش‌های اتکایی را رعایت کنند.

* دنبال محدود کردن بیمه‌های بازرگانی نیستیم

وی در ادامه با اشاره به اینکه بیمه مرکزی از مسئولان این شرکت برای حل مشکل مذکور برای حضور در جلساتی دعوت به عمل آورده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه امکان تأسیس شرکت‌های بیمه غیر دولتی در تمام رشته‌ها و به ویژه رشته‌های خاص وجود دارد بیمه مرکزی به مسئولان این شرکت توصیه می‌کند اگر خواستار فعالیت در زمینه بیمه‌های بازرگانی و یا درمانی هستند با مراجعه به بیمه مرکزی مجوز قانونی لازم را دریافت کند.
مصدق ضمن تأکید بر اینکه بیمه مرکزی به دنبال محدودیت فعالیت شرکت ها در حوزه بیمه‌های بازرگانی نیست، افزود: ما اعتقاد داریم کسانی که خواستار فعالیت در حوزه بیمه‌گری هستند باید از مراجع قانون مجوز دریافت کنند.

* مردم از شرکت‌های بیمه دارای مجوز، بیمه نامه تهیه کنند


مصدق در ادامه به بیمه‌گذاران توصیه کرد از شرکت‌هایی بیمه نامه تهیه کنند که با ضوابط قانونی تأسیس شده‌ باشند چراکه بیمه مرکزی در مواقعی که بیمه گذاران با مشکلاتی مواجهه می‌شوند فقط با شرکت‌هایی که مطابق ضوابط قانونی دارای مجوز هستند برخورد می‌کند و با شرکت‌هایی که به صورت غیر قانونی حق بیمه‌ها را دریافت و به تعهدات خود عمل نمی‌کنند، تعهدی ندارد.
معاونت نظارت بیمه مرکزی با اشاره به اینکه در تمام دنیا فعالیت‌های بیمه‌ای باید تحت چارچوب و ضوابط خاصی باشد، افزود:کسانی که خواستار ارائه خدمات بیمه‌ای هستند به خاطر ماهیت بیمه‌های بازرگانی در گام نخست دریافت حق بیمه و بعد ارائه خدمات است باید دارای مجوز قانونی باشند.
پایان خبر/ف/

/ 0 نظر / 4 بازدید