فرزند کمتر ، بمعنی زندگی بهتر نیست !

 فرزند کمتر ،  بمعنی  زندگی بهتر نیست !

رضا قزوینه

Bimehdana_1915@yahoo.com

 

آقای قزوینه.jpg

   در باره رشد جمعیت و آثار آن در چند سال اخیر مطالب فراونی شنیده اید . در سالیان نه چندان دور ، سیاست دولت ها تشویق مردم به فرزند کمتر بود و شعار " فرزندکمتر،  زندگی بهتر " سیاست جمعیتی دولت تلقی می شد. اما در چند سال اخیر و بدنبال پیامد های سیاست های قبلی ، سیاست دولت بر تشویق مردم به آوردن تعداد فرزندان بیشتر است.اما براستی  آیا فرزندکمتر زندگی بهتری را بدنبال خواهد داشت.

تجربه ژاپن

     سالیان  پیش در کشور ژاپن سیاست کاهش جمعیت صورت گرفت. مردم به خاطر زندگی  بهتر و به این امید که سطح رفاهی بالاتری داشته باشند فرزند کمتری به دنیا آوردند . از طرفی ثروت خود را به صورت ملک نگهداری کردند . سالها بعد با توجه به اینکه اکثریت قریب  به اتفاق مردم به همین مسئله فکر کرده بودند که در ایام پیری از محل اجاره املاک خود و با توجه به فرزند کمتر زندگی بهتری خواهند داشت.  اما برخلاف پیش بینی اتفاق کاملا متفاوتی افتاد .تعداد سالمندان بازنشسته افزایش یافت ؛ دولت قادر به اخذ مالیات از بازنشستگان نبود . بنا براین- این  فرزندان کمتر- برای جبران هزینه های والدین خود مجبور به پرداخت مالیات بیشتری شدند. از طرفی با توجه به کاهش جمعیت ،  دیگر مستاجری برای خانه هایی که قرار بود منبع درآمد باشند وجود نداشت و مالکین مجبور به پرداخت هزینه تعمیر و نگهداری همچنین مالیات بیشتری شدند و مالیات بر ارث این املاک نیز هزینه ای اضافه تر برای فرزندان شد و نتیجه اینکه سرنوشت مردم پیر و جوان ژاپن طور دیگری رقم خورد.

هرم جمعیتی که دارد وارونه می شود

با نگاهی به تغییرات جمعیت ، به راحتی می توانید به وضعیت بیمه های اجتماعی و بازنشستگی  و کار کرد آنها نیز پی ببرید . هرم جمعیتی جامعه  شامل افراد زیر 30 سال ،  آماده فعالیت و شاغلین  و بازنشستگان و مستمری بگیران   در گذشته بشرح زیر بوده است:      

                       

هرم جمعیتی جامعه  ودر صورت کنترل بیشتر  جمعیت در زمان آینده در حالی که اکثریت جامعه سالمند و  بازنشسته خواهند  شد وارونه و بشکل زیر  خواهد بود :

 

 

از طرف دیگر  هزینه های پزشکی سالانه  در حدود 25درصد افزایش می یابد و  بیمه های اجتماعی و صندوق های بازنشستگی امروزه حتی با توجه به تعداد زیاد کسانی که حق بیمه پرداخت می کنند در مقابل بازنشستگان قادر به رفع نیازهای  بیمه شدگان خود نیستند ، در آینده  نه چندان دور ،  با مشکلات عدیده و یا بحران های بیشتری روبرو خواهند شد.

      افزایش سن امید به زندگی  از 65 به 74سال در شرایط کنونی و 100 سال در سالهای نه چندان دور  ،  همچنین افزایش هزینه های پزشکی سالانه در حدود 25درصد ،( یعنی هر 4 سال 2 برابر میشوند) بطوریکه اگر  این افزایش ها طبق روند کنونی افزایش یابد ، حق ویزیت 25 هزار تومانی حال حاضر ،  در 20سال آینده 800 هزار تومان خواهد بود و با این  روند  در آینده ،  بیمه های اجتماعی مقابل بازنشستگان قادر به رفع نیازهای  بیمه شدگان خود نیستند وهمچنین  نسبت بازنشستگان به شاغلین بر عکس خواهد گردید .

پاسخ به یک سوال

       شاید با خود بگویید که با توجه به آنچه گفته شد،  در حال حاضرر مردم ژاپن باید فقیر و زیر بار مالیات و هزینه های درمان باید نابود شده باشند ولی چرا چنین نشده است.؟

      پوشش در حدود 80 درصدی بیمه های زندگی در ژاپن و به کار گیری سرمایه های عظیم این نوع بیمه نامه های تجاری در اقتصاد آن کشور و همچنین سرمایه گذاریهای خارجی باعث گردیده است که اشتغال مولد در این کشور و نیروی کار خارجی و رباط های کارگر بتوانند تا حد زیادی به اقتصاد ژاپن کمک نماید 0 از طرفی پوشش کامل بیمه های اموال نیز باعث گردیده که هنگام نزول بلایای طبیعی در ژاپن  ،  تمام دنیا سهمی از خسارت آن کشور را پرداخت نمایند و مردم ژاپن بدون دغدغه به زندگی آرام خود مشغول باشند.

    اگر چه دیگر کسی مانند مالتوس فکر نمی کند  و نگرانی عمده و  بد بینی زیادی  نسبت به افزایش جمعیت مانند گذشته وجود ندارد ، اما هنوز فقر ، نابرابری اقتصادی و پیامد های ناگوار ،  تهدید کننده زندگی بخشی از مردم جامعه  است . البته راهکارها و راه حل های  زیادی نیز در این باره وجود دارد یکی از بهترین  این راهکارها تعمیم  و توسعه هرچه بیشتر بیمه های زندگی درکشور است که می تواند آینده کشور و آحاد جامعه را  باثبات و آرام و مطمئن سازد.

/ 0 نظر / 30 بازدید