درگذشت یک پیشکسوت

بنام خدا

زندگینامه اجمالی مرحوم محمود عادل سبزواری

    پس از سپری شدن دوره کودکی، مادربزرگ مادری محمود که در تهران می زیست، سرپرستی او رابه عهده گرفت و او را به مدرسه فرستاد. محمود که زندگی سختی را پشت سر گذاشته بود،با سختکوشی خود به تحصیل علوم روز پرداخت و در تمام دوران تحصیل، از موفق ترینشاگردان و سرآمد دیگران بود. وی در سال 1310 برای ادامه تحصیل در رشته ریاضی، بهدانشسرای مقدماتی تهران رفت. در سال 1313 برخلاف میل خود، رشته تاریخ و جغرافیا رابرگزید و سه سال بعد از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. پس از آن به همدان رفت و یکسال به تدریس در آموزش و پرورش پرداخت. سپس به خدمت سربازی فراخوانده شد و یک سالدر دانشکده افسری دوره آموزش های نظامی را فراگرفت و یک سال باقیمانده را با درجهستواندومی آغاز کرد. از خدمات برجسته وی در این دوره، تدریس خواندن و نوشتن به روشساده به سربازان و آموزش فنون نظامی به آنان بود.  رابطه دوستی او با شفیق که مدیر کل اداره هواپیمایکشوری بود، باعث شد وی را به کارگزینی آن اداره منصوب کند.
عادل سبزواری از سال1323 تا سال 1326 در آن اداره کار کرد و پس از استعفا از این شغل، به پیشنهادفردوست به مدت پنج سال در اداره چاپخانه روزنامه کیهان به کارهای فرهنگی پرداخت. درسال 1331 که آقای شفیق شرکت هواپیمایی پارس را تأسیس کرد، از عادل سبزواری دعوت کردجهت امور حسابداری آن شرکت همکاری کند که این همکاری سه سال ادامه یافت. باتأسیس شرکت بیمه ملی توسط احمد شفیق، محمود عادل برای نخستین بار وارد امور وکارهای بیمه ای شد و از سال 1335 تاکنون بیش از نیم قرن است که بیشترین خدمات استادعادل در این زمینه بوده و در شش شرکت بیمه، متصدی بیمه عمر بوده است. علاوه بر ایندر مدارس و دانشگاههای مختلف از جمله دانشگاه علامه طباطبایی و شرکت بیمه اکو بهتدریس دروس بیمه ای پرداخته و صدها شاگر و دانشجو را تربیت کرده است که متصدیان ومسئولان فعلی امور بیمه از جمله شاگردان او هستند. تدریس دروس بیمه ای به زبانانگلیسی در بیمه اکو، باعث بروز و ظهور لیاقت وی به درجه استادی شد و شاگردان ایناستاد فاضل را دکتر صدا میزدند. از جمله بزرگترین خدمات استاد به صنعت بیمهکشور، ارائه نظریه معروف تغییر «بیمه عمر و حساب پس انداز» به «بیمه زندگی وبازنشستگی» است که مورد تأیید مجامع علمی بیمه های اروپا نیز بود.. در سال 1373 شرکت بیمه ایران و در سال 1375 شرکت بیمه دانا و سپسبیمه مرکزی ایران این طرح پیشنهادی را با همکاری استاد عادل به اجرا نهادند.
استاد عادل سبزواری با توجه به این خدمات ارزشمند و تألیفات و ترجمه های متعدددر زمینه بیمه، در سال 1384 به عنوان استاد برجسته «ریاضیات بیمه» شناخته شد. تحقیقو پژوهش و تدوین آثار، تنها دل¬مشغولی فعلی این استاد بزرگ است که اینک در آستانه93سالگی هنوز دست از آنها نکشیده است. وی که به سه زبان عربی و انگلیسی و فرانسویتسلط کامل دارد، زبان های عربی، عبری، آلمانی و انگلیسی را بدون استاد و مدرسهفراگرفته است. این امر از او مترجمی لایق و شایسته ساخته است. ترجمه و تألیف آثاریارزشمند در دو رشته «صنعت بیمه» و «علوم قرآن» از جمله فعالیتهای علمی و ارزنده ایناستاد است که هر کدام بر تبحر وی در این دو زمینه دلالت دارد. برخی از این آثارعبارتند از:
-
الف) در زمینه بیمه:
-
ترجمه ریاضیات بیمه زندگی، از فرانسویبه فارسی؛
-
ترجمه ریاضیات بیمه زندگی، از انگلیسی به فارسی؛
-
فرهنگ لغاتبیمه، فارسی به انگلیسی، به چاپ رسیده است ؛
-
قواعد اکتوئوی، شامل مباحث بنیادیو اساسی در زمینه بیمه، چاپ بیمه ایران؛
-
ترجمه کتاب پس انداز، از نویسندهآمریکایی، از انگلیسی به فارسی، چاپ سازمان تأمین اجتماعی؛
-
محاسبات فنی بیمهعمر (بیمه های زندگی)، چاپ بیمه مرکزی ایران
-
راهی نو برای تعیین حق بیمه، کهدر این کتاب ارزش های واگذاری انواع بیمه های زندگی و مستمری با استفاده از رایانهآمده است،

 

   مدیریت بیمه های عمر و پس انداز شرکت بیمه دانا این

ضایعه را به خانواده آن مرحوم ، کارکنان صنعت بیمه

تسلیت می گوید و خدمات 60 ساله ایشان را در صنعت

بیمه و گسترش دانش بیمه در رشته بیمه های عمر

گرامی میدارد .عنوان نام تجاری بیمه عمر و پس

اندازشرکت  بیمه دانا ( زندگی و سرمایه گذاری) که از

سال 1376 با شرایط جدید عرضه می گردد ؛ از

دستاوردهای همکاری ایشان با بیمه دانا  است .

خدایش رحمت کناد

ویادش گرامی باد

/ 1 نظر / 3 بازدید
توحیدفیروزی

روحش شاد انشالله بتونیم راهشو ادامه بدیم.