آیین‌نامه بیمه‌های زندگی اصلاح می شود

آیین‌نامه بیمه‌های زندگی اصلاح می شود   بیمه آنلاین- رییس کل بیمه مرکزی از اصلاح آیین نامه بیمه های زندگی خبر داد و گفت: این آیین نامه در دست بررسی کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی بیمه است و پس از تایید نهایی به شرکت‌های بیمه ابلاغ می شود.

  با خبرنگاران حوزه - واحد مرکزی خبر ، آقای فرشباف ماهریان تاکید کرد : با ابلاغ سریع این آیین نامه تا حدودی ضریب نفوذ بیمه های عمر در کشور افزایش می یابد و مردم گرایش بیشتری به این خدمت بیمه ای خواهند داشت.
رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه شرکت‌های بیمه تخصصی گسترش خوبی ندارد ، گفت: با ارائه مجوز به نمایندگی ها و اصلاح آیین نامه بیمه‌های زندگی تلاش می کنیم عرصه را برای ورود شرکت‌های بیمه تخصصی و توسعه بیمه عمر فراهم کنیم.
فرشباف ماهریان پیش از این هم با بیان اینکه بیمه عمر در نیمه دوم سال عملیاتی می‌شود ، گفته است : آیین نامه‌های بیمه زندگی در بیمه مرکزی بررسی شده است و باید در شورای عالی بیمه هم به تصویب برسد.
وی افزوده است : در سال های اخیر بحث گسترش بیمه‌های زندگی در دستور کار بیمه مرکزی بوده و توصیه‌هایی به شرکت‌های بیمه برای فروش بهتر و ارزان و با تسهیلات مناسب برای این نوع بیمه نامه‌ها ارائه شده است.
فرشباف با بیان اینکه برخی از شرکت‌ها به بیمه عمر توجه خوبی دارند ، گفت : این شرکت‌ها بیش از 50 درصد فروش خود را در زمینه بیمه‌های زندگی داشته اند.
به گفته رییس کل بیمه مرکزی باید آیین نامه‌های مربوط به این نوع بیمه تسهیل و شرایط آسان تری برای بیمه گذاران برای خرید این نوع بیمه‌ها فراهم شود.
بیمه‌ عمر، بیمه‌ای است که بر پایه آن بیمه‌گر در برابر حق بیمه‌ای که دریافت می‌کند، مبلغی را پس از درگذشت بیمه‌گذار به وارثان قانونی یا افرادی که نام آن‌ها در بیمه‌نامه آمده است، می‌پردازد.
قرار داد این بیمه می‌تواند برای همه‌ عمر(مادام العمر) یا برای دوره‌ی زمانی معینی بسته شود.
در صورتی که قرارداد بیمه برای دوره‌ زمانی معینی باشد، با توجه به حق بیمه‌ی پرداخت شده و شرایطی که در بیمه‌نامه آمده است، حق بیمه‌ها همراه با سود آن به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود.
سهم بیمه های زندگی در ترکیب صنعت بیمه کشور بیشتر از 7 درصد نیست که باید افزایش یابد.
در دنیا سهم بیمه های زندگی 60 درصد و سهم بیمه های غیرزندگی 40 درصد است و کاهش این شکاف به توجه عمیق و انجام کار کارشناسی بلندمدت نیاز دارد.
سهم بیمه عمر از کل بیمه ها در ایران حدود پنج تا شش درصد است ، در حالی که در دیگر کشورهای جهان این سهم به 60 درصد هم رسیده است .
بسیاری از اشخاص ؛ هزینه بیمه زندگی را جزو هزینه های خود در نظر نمی گیرند یا اینکه آن را در انتهای فهرست هزینه های خود قرار می دهند و به همین علت فکر می کنند که قادر به پرداخت هزینه های بیمه زندگی نیستند.
بر اساس برخی آمارها در ایران سرانه بیمه عمر برای اشخاص حدود چهار دلار و در جهان حدود 370 دلار است و هنوز جایگاه ؛ آثار و فواید بیمه عمر برای مردم روشن نشده است زیرا در یک سرمایه گذاری که بازدهی و سود آن تضمینی است ؛ نباید هیچ تردیدی وجود داشته باشد .
شرایط اقتصادی بسیاری از خانواده ها به گونه ای است که در صورت فوت سرپرست خانواده ؛ زندگی و تربیت فرزندان با مشکلات جدی مواجه می شود.
این در حالی است که شرایط خرید بیمه های زندگی به گونه ای است که می توان با پرداخت هزینه های اندک از بروز احتمالی چنین مسائلی ؛ پیشگیری کرد .
در این گزارش یادآوری شده است : یک زوج جوان و سالم می توانند با هزینه ای حداقل ؛ خرید بیمه زندگی را آغاز کنند.
همچنین حتی اگر پرداخت هزینه خرید بیمه زندگی کامل برای اشخاص امکان پذیر نباشد؛ می توانند از بیمه گر خود پیشنهادهای متعدد و منطبق با شرایط خود دریافت کنند که به هر حال به آنها امکان استفاده از این سرمایه گذاری و امتیاز را خواهد داد.
بیمه زندگی یا عمر یک ضرورت انکارناپذیر در زندگی اجتماعی امروز است و بی توجهی به آن هزینه های قابل توجهی برای خانواده ها ایجاد می کند؛ درحالی که درک درست از آن می تواند یک سرمایه گذاری مطمئن برای آینده باشد .
در اسناد بالادستی توسعه مانند برنامه پنجم و سند چشم انداز هم به گسترش بیمه عمر توجه و تاکید شده است.

 

/ 0 نظر / 3 بازدید