فرصت طلایی بیمه گران ایرانی

مدیر بیمه‌ عمر و پس‌انداز بیمه دانا:

فرصت طلایی بیمه گران ایرانی روزنامه گسترش صمت - شماره ۱۱۹

گروه: گفت‌وگو   |   منتشر شده در سه شنبه, 09 دی 1393 |    کدخبر: 4796

 

مدیر بیمه‌های عمر و پس‌انداز بیمه دانا

سینا کاظمی: صنعت بیمه با توجه به اهمیتی که در زندگی افراد و علاوه‌بر آن حمایت و پشتیبانی از بخش‌های اقتصاد دارد، اما در سال‌های گذشته آن‌طور که باید و شاید نتوانسته از جایگاه مناسبی برخوردار شود.

فعالان صنعت بیمه، فعالیت شرکت‌های تخصصی در کشور را گامی برای توسعه صنعت بیمه و افزایش ضریب نفوذ بیمه می‌دانند و بر این باورند که فعالیت تخصصی شرکت‌ها به‌ویژه در بیمه‌های عمر و زندگی می‌تواند زمینه رشد و توسعه این صنعت را به همراه آورد؛ موضوعی که عباس رنجبر مدیر بیمه‌های عمر و پس‌انداز بیمه دانا هم بر آن صحه می‌گذارد.
مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:
تعریف شرکت‌های تخصصی بیمه زندگی و تفاوت آنها با بیمه‌گران رایج در بازار بیمه کشور چیست؟
به اجمال می‌توان گفت که شرکت بیمه تخصصی زندگی، شرکتی است که به منظور فعالیت تخصصی در رشته بیمه زندگی ایجاد شده و ساختار سازمانی و نیروی انسانی و شبکه فروش و سایر فعالیت‌های مرتبط و جنبی این شرکت نیز در زمینه فروش و عرضه بیمه زندگی سازماندهی شده است. نکته مهم در فعالیت بیمه‌های تخصصی این است که مسئولان این شرکت‌ها فقط دغدغه فروش بیمه‌های زندگی و سرمایه‌گذاری را دارند و تمرکز و توانایی آنها صرف سایر پوشش‌های بیمه‌ای نخواهد شد.
آیا مجموعه مسئولان و تصمیم‌گیران صنعت بیمه در کشور به این اتفاق نظر رسیده‌اند که تاسیس شرکت‌های تخصصی بیمه زندگی در کشورمان درحال‌حاضر ضروری و الزامی است؟ دلایل موافقان و مخالفان این موضوع چیست؟
اگر فردی با کارکردهای اقتصادی بیمه‌های زندگی کمی آشنایی داشته باشد به‌طور قطع می‌داند که توسعه سهم بیمه‌های زندگی در کشور، تحولات اقتصادی و اجتماعی بسیار خوبی را به دنبال خواهد داشت بنابراین تا آنجا که می‌دانم نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی، مسئولان بیمه مرکزی و دست اندرکاران صنعت بیمه در این‌باره مثبت است و دلیل موافقت آنها آثار و پیامد‌های خوب بیمه‌های زندگی در ارتقای سطح رفاه اجتماعی و توسعه اقتصاد کلان در کشورهای مختلف ازجمله ژاپن است. البته تاکنون نظر مخالفی در این‌باره برنخورده‌ام و اگر هم نظر مخالفی باشد به دلیل مشکلات اجرایی است نه درستی اصل موضوع.
برای راه‌اندازی شرکت‌های تخصصی چه پیش‌نیازها و شرایطی باید فراهم شود تا مسیر راه‌اندازی آن هموار شود، آیا نقص قوانین هم وجود دارد؟
 به‌منظور راه‌اندازی شرکت تخصصی بیمه‌های زندگی به الزاماتی همانند راه‌اندازی سایر شرکت‌های بیمه‌ای ازجمله سرمایه بسیار کلانی نیازمند است علاوه بر آن، قوانین و مقررات و الزامات لازم برای فعالیت یک شرکت بیمه تخصصی بیمه‌های زندگی در کشور تدوین نشده است. قانون بیمه تاکنون بازنگری نشده و درباره بیمه زندگی نیز هیچ قانونی تدوین نشده است، بنابراین به‌نظر می‌رسد که بازنگری در قانون بیمه، تدوین قانون بیمه زندگی و تهیه و تدوین الزامات فعالیت شرکت‌های تخصصی بیمه زندگی باید فوری در دستور کار مسئولان قرار گیرد تا سرمایه‌گذاران و متخصصان بتوانند زمینه فعالیت شرکت تخصصی بیمه‌های زندگی در کشور را آغاز کنند.
اگر شما جزو موافقان این موضوع هستید، با توجه به استقبال نه چندان مناسب مردم کشورمان از خدمات بیمه‌ای، چه تمهیدات و راهکارهایی می‌توان به‌کارگرفت که در صورت راه‌اندازی شرکت تخصصی، به سرنوشت بیمه‌گران کنونی مبتلا نشود؟
من ۱۰۰ درصد موافق ایجاد شرکت‌های تخصصی بیمه زندگی در کشور هستم و با توجه به سابقه بیش از ۲ دهه در بیمه‌های زندگی، فضا و شرایط تحقق این امر را آماده می‌بینم و دوست دارم که بتوانم در این امر مشارکت هم داشته باشم. باید اذعان کرد بیمه به‌طورکلی و بیمه زندگی به‌طور اخص در کشور عمومیت نیافته و بسیاری از مردم از خدمات بیمه‌ای بی‌بهره‌اند که این امر مایه تاسف است اما این موضوع برای بیمه‌گران فرصت طلایی هم هست زیرا با توجه به آمارهای جاری در رشته بیمه‌های زندگی، ظرفیت‌های آشکار و نهفته‌ای در بازار بیمه کشور وجود دارد که چند شرکت تخصصی می‌توانند در این بازار فعالیت کنند. شرکت‌های بیمه در جهان با توجه به اینکه متخصص ارزیابی و شناسایی ریسک و مدیریت آن هستند کمتر دچار مشکلات و تلاطم‌های احتمالی می‌شوند. شرکت‌های بیمه تخصصی، بیمه زندگی و رشته بیمه زندگی به دلیل ماهیت این بیمه و طولانی بودن مدت آن از ثبات و پایداری و ماندگاری بیشتری در صنعت بیمه برخوردار هستند.

http://www.smtnews.ir/dialogue/4796-فرصت-طلایی-بیمه-گران-ایرانی.html

/ 0 نظر / 31 بازدید